Kısa filmde “Plan”

Yaklaşık beş gündür bir şeyler yazma fırsatı bulamadım… Kurgu programı hazır render alırken, bende boş duracağıma son projemde edindiğim tecrübelerden, ama en önemlilerinden, biriyle ilgili kısa bir yazı hazırlamak istedim.

Hem yeni başlayanlara rehberlik etsin, hemde kafamın içinde karışmış, sağa sola saçılmış, yapboz hesabı tecrübe parçalarını bir araya getirdiğim bir yazı olsun diye uğraşacağım…

Kısa filmde plan yapmak kadar hayati değer taşıyan başka bir şey yok! Fakat bu plan sadece çekim programı ya da çekim senaryosu hazırlamaktan çok daha farklı bir şey. Evet çekim programı çok önemli -ki kendime bir not; bir sonraki yazımda da çekim programı hakkında olsun- Fakat benim bahsettiğim daha farklı, daha başka bir plan.

Öncelikle, akademik bir personel olmadığımı ve bu konu hakkında daha önce setlerde yaşadığım reji tecrübelerimden ve kendi projelerimden yola çıkarak bu yazıyı hazırladığımı hatırlatmak isterim.

Ayrıca çok uzun zamandır yazmaya yazmaya akıcı yazmayı ve anlatım hatalarımın farkında olduğumu biliyorum… Mazur görün haftalardır üç-dört saat uykunun esiriyim.

Kısa filme başlıyoruz. Senaryomuzu hazırladık. -Ki bunla ilgili de  yazacak, anlatacak, tartışacak çok şey var iyisi mi sonraya saklayalım- Artık işin yazım aşaması bitti. Sıra çekime geldi. Çekimlere başlamadan önce ilk altın kural: masa-başı. Daha önce yaptığım projelerimin kalitesizliğinin en büyük sebebi -ki daha bunu yeni yeni aşıyor gibiyim- masa başına önem vermememden kaynaklı. İşin çekim programını, çekim senaryosunu varsa storyboard’unu zaten saymıyorum bile…

Senaryo üzerindeki çekim yerlerini (mekanları), aksesuarları, kostüm ve mekanda kullanılacak ekipmanlara kadar derin bir liste yapmak en sağlıklı sonucu veriyor. Ama tabi planlama henüz bitmedi…

Çekimlerden çok önce, mekanlarla (kullanılacak ev, iş yeri, okul, hastane, sokak, cadde) gerekli izin ve çekim için verilen tarih ve saatlere kadar çıkarmamız gerek. Yoksa o günkü çıkacak bir aksilik, set diliyle projenin patates olmasına sebep olabilir. Ayrıca saati diyorum çünkü saatte çok önemli. Eğer bir mekanda çekim için yalnızca dört saatiniz varsa; planlamanızı buna göre yapmalısınız. Bilen bilir, kimi zaman 30 saniyelik bir sekansın çekimi 5-6 saati alabilir. Bunları göz önüne almazsanız çekim sırasında çok zorluklar yaşayabilirsiniz.

Ayrıca önemli bir şey hatırlatmalıyım, önce oyuncunun boş saatlerini almayı unutmayın. Yani sıralama şöyle olursa daha sağlıklı olur:

  • Oyuncuların boş saatleri ve günleri,
  • Çekim yerlerinden alınan saat ve tarihler,
  • Teknik ekipte çalışacak, kamera arkasının saat ve günleri,
  • Eğer ekipman ödünç ise hangi günler ve saatler.

Daha sonra önceden hazırladığınız programa bunları eklemeniz gerek.

Zaten çoğu kişi filmin senaryodaki sıralanışına göre gitmediğini biliyordur. Bilmeyenlerde ilk yapacakları çekimde gitmediğini anlayacaktır.

Ne kadar plan yaparsak yapalım elbette planın dışına çıktığımız çok şey olacak. Bütçeli projelerde bile yeri geldiğinde birçok şeyin değiştiğine reji asistanlığı yaptığım dönemlerde şahit oldum. Fakat soğukkanlılığı korumak, sakin düşünmek, ara-sıra kafayı boşaltmak çok önemli. Zira kafanın yoğun olduğu ve telaşını yenemeyenler yeri geldiğinde burnunun ucundaki çözümü bile göremez olabiliyor…

Planlama yaparken, bir arkadaşınızdan destek almanız ya da planı beraber yapmanızda olası. Bu şekilde sizin göremediğinizi onun görme şansı var.

Tekrar altını çizmek istediğim şey, projeniz amatör bir proje olabilir, hobi amaçlı yapıyor olabilirsiniz, sinema öğrencisi olabilir ve yap-yönet projeniz olabilir. Ne olursa olsun, eğer yapacağınız iş, özellikle kurmacaysa plan yapmaktır.

Çekimlere başlamadan önce, mekanlara göz atmanız çok önemli. Çekimlerden birkaç gün önce eğer varsa görüntü yönetmeniniz ve storyboard çizimi yapacak arkadaşınız ile mekanları ziyaret etmeli ve kamera planları için kafanızda yarattığınız resimlere göre uygun noktaları bulmalısınız. Eğer bunu yapabilirseniz çekim sırasında işiniz çok kolaylaşır ve vakitten tasarruf edersiniz. Eğer buna fırsat bulamazsanız -ki ben çoğu projemde bir sebepten bulamadım- çekim sırasında doğaçlama yapmanız gerekir. Doğaçlama harika gözükse bile bazen büyük bir tuzak olabilir.

Kendinize ait bir not defteri, dosya kağıdı ya da İnternet üzerindeki çevrim içi not defterleri ile sürekli notlarınızı almayı unutmayın. Bu notlar yeri geldiğinde çok işinize  yarar. Birde ben her proje başında kendim için bir çek-listesi hazırlamaya başladım. Daha önce bunu yapmıyordum fakat son projem olan Yansıma filminde bunu denedim. Çok işe yaradığını bu proje sayesinde anladım. Çek-listenizi istediğiniz şekilde hazırlayabilirsiniz. Örneğin benim çek-listemde; oyuncular, çekim yeri, ekipmanlar, kullanılacak aksesuar ya da kostümler gibi unutmamam gereken şeyler vardı.

Kısa film için planınızı hazırlarken planı üç bölüme bölmeniz işleri daha çok kolaylaştırabilir. Bu üç bölüm; pre-prodüksiyon – prodüksiyon – post-prodüksiyon bölümü şeklinde olabilir. Türkçe haliyle, çekim öncesi, çekim, çekim sonrası…

Üç bölüme ayrılan planda, çekim öncesi yapılan planlamayı, çekim sırasında yapılan planı ve çekimden sonra yapılacak planları farklı şekillerde ayırıp, kafanızın karışmasını önlersiniz.

Yazıyı bitirmeden önce, kısa filmde planın çok hayati değer taşıdığını, aksi halde işlerin karman-çorman olup birbirine girdiğini kendi deneyimlerimden gözlemlediğimi ve yeni başlayan herkese, kendilerini masa başı çalışmaya alıştırmaları gerektiğini hatırlatmak isterim.

Bu yazı içindeki bazı konuları ayrıca başka yazılarımda tartışmak ve fikir beyan etmek için kullanacağım…

Hazır Render’da bitti, bakalım filmin son hali nasıl gözüküyor.

Başka bir yazıda yeniden görüşürüz.

Sağlıcakla.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s